Inkontinence (únik moči) trápí nejen ženy, ale i muže. Ženy se však umí s touto skutečností lépe vypořádat a nemají problém se zakoupením pomůcek potřebných při úniku moči. Pro muže je inkontinence tabu, nechtějí se o ní mluvit, navštívit lékaře a stydí se používat dostupné pomůcky. Únikem moči netrpí každý starší člověk, u některých se dostaví, u jiných zase ne a také není žádným pravidlem, že se vyskytuje pouze u starších lidí. Setkat se s ním mohou i čtyřicátníci, přičemž u žen se objevuje v dřívějším věku než u mužů.
Jak a proč vzniká
Stresová, urgentní, smíšená. Důvodů vedoucích ke vzniku inkontinence je hned několik. Nejčastějším je oslabení a ochabnutí svalstva pánevního dna – buď přirozeně, tedy tato skutečnost je způsobena věkem člověka nebo v důsledku ztráty pohyblivosti člověka (ležící pacienti, nehybnost po úrazu). Dalším důvodem může být problém s prostatou (oteklá prostata tlačí na močový měchýř a tak dochází k úniku moči) nebo neléčené onemocnění prostaty. Pokud muž trpěl delší dobu častým močením, pálením při močení nebo dokonce zpozoroval různé změny v oblasti pohlavních orgánů a neřešil jejich návštěvou lékaře, může se díky tomu dostat do stadia úniku moči. Inkontinence vzniká i v případě, že se během operačního zákroku (například prostaty) porušilo svalstvo svěrače. Buď se jedná o dočasný jev (tedy oslabení svalstva), který se po zotavení po operačním zákroku vrátí do normálního stavu a únik moči se vyskytuje pouze při namáhavé činnosti, kašle či smíchu nebo se porušilo svalstvo a nervová zakončení svěrače natrvalo. V tomto případě si únik moči vyžaduje lékařskou léčbu. Únikem moči mohou trpět i lidé trpící různými onemocněními psychického původu (nedokáží rozlišit potřebu vyprazdňování), lidé s diagnostikovaným vážnějšími onemocněními, pacienti pravidelně užívající léky, lidé trpící častými infekcemi močových cest, zácpou či lidé s vysokou nadváhou.
Jak s ní bojovat
Důležitým krokem, ke kterému by se měly zejména muži odhodlat, je návštěva lékaře. Ten určí příčinu vzniku inkontinence a na jejím základě doporučí pacientovi vhodný postup pro odstranění problému. Lékař zohledňuje dřívější operace či onemocnění, konzumaci léků, sleduje funkčnost nervů a nervových zakončení, nařídí vyšetření na zjištění přítomnosti močových kamenů, infekcí a dalších spouštěčů inkontinence. Základními řešeními, které mohou muži vyzkoušet v každém případě, je posilování svalstva břišního dna jakož i svalstva pohlavních orgánů a také masáž prostaty. Pro zkvalitnění života pro člověka s inkontinencí se dokonce provádějí operace (komprese močové roury). Jde o zavedení určité výztuže do těla člověka, která nebrání přirozenému močení ale zabraňuje nežádoucímu úniku.